A HVG készített interjút az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatójával, a Debreceni Egyetem egykori hallgatójával és óraadójával.
– Szükség lenne egy országstratégiára, ami hozzájárulna a kiszámítható gazdasági környezethez, és meghatározná, mely ágazatok fejlődése fontos az ország versenyképessége szempontjából – mondja a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) elnöke, az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatója.
– Önök az idén tizenhatodik éves jelentésüket teszik közzé, amelyben összefoglalják meglátásaikat a magyar gazdaságról. Van foganatja?
– Mindenképp. Azontúl, hogy 15 multinacionális tagvállalatunk legfelső vezetője nyilvánosan is bemutatja a jelentést, ajánlásainkat részletesen megvitatjuk a kormányzattal. Orbán Viktor javaslatára 2012-ben létrejött egy konzultációs iroda is a Miniszterelnökség és az HEBC között.
Jakab Roland a HVG további kérdéseire kifejtette, hogy a stratégiatervezés nem csak a gazdaságban fontos. Egy ország irányításához is elengedhetetlen, hogy pontosan lássuk a fejlődési irányokat.
Az állami szerepvállalás dilemmát okoz, hiszen a piac – és különösen az energiaszektor – számára fontos a szabad verseny és a semlegesség.
– Az egységes tankönyvrendszer bevezetése sem nyerte el tetszésüket. Miért?
Bár az intézkedés eredményezhet csökkenést a szülők és a költségvetés kiadásaiban, korlátozza a választási lehetőséget. Sokszínű taneszközökre, változatos tanítási módszerekre van szükség.
Szigorúbb gazdálkodás a felsőoktatásban
Jakab szerint ha a felsőoktatási intézmények menedzselése hatékonysági szempontok figyelembe vételével történik, az előnyös lehet.
Feltétlenül érdemes tovább növelni a cégek bevonását a képzésbe, melyhez szintén stratégia kell, és a célok pontos meghatározása. Problémának látja, hogy kevés a természettudományos képzésben részt vevők száma.
– Az önök irodája pont szemben van a Fradi-arénával. Helyesnek tartja, hogy
ennyi stadion épül?
– Mint sportrajongó azt gondolom, hosszú távon igen. Húzó hatása lehet egy város,
közösség életére. A sportlátványosságokon túl kereskedelmi szolgáltatásokat és egészségmegőrző programokat is lehet rájuk építeni.
A teljes interjú a HVG-ben olvasható.