Repülős szúnyogirtás Szeged

Nem sikerült a szúnyogirtás Debrecenben, szórnak még ki egy kis vegyszert

Helyi hírek

Debrecen területén a földi kémiai szúnyoggyérítési munkákat a csapadékos időjárási körülmények miatt a betervezett további pótnap (2024. június 13.) ellenére sem tudták teljeskörűen elvégezni, ezért 2024. június 17-én hétfőn (pótnapok: június 18-19.) terveznek még földi kémiai szúnyoggyérítési munkákat végezni a Szabadságtelep, a Homokkert, a József Attila-telep és a Lencztelep területén.

Az önkormányzat közleménye szerint az alkalmazott készítmény: Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer, vagy Deltasect Plus 20 ULV szúnyogirtó koncentrátum. A készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár) “kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el”, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik.

A lakosság részére javasolt intézkedések: 

A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni. A kezelést végző gépkocsi közvetlen közelében tartózkodni nem szabad.

Önkormányzatunk fontosnak tartja a preventív intézkedéseket, ezért a szúnyogártalom megelőzése érdekében városunk lakott területein szakemberrel felmérette a vizekben, vízfolyásokban a szúnyoglárvák mennyiségét. A felmérés alapján májusban négy területen a szúnyogok kifejlődését megelőző lárvagyérítést is végzett biológiai készítménnyel. Ez a módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, de az utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával. A kezelés során a nyílt vízfelszínre permetezték a készítményt. A lárvák kifejlődésének megakadályozásával megelőzhető az újabb nemzedék peterakása, szaporodása is. A szer szelektív, kizárólag a csípőszúnyog-lárvákra hat, a többi vízi élőlényre nem ártalmas, a szárazföldi rovarokra pedig értelemszerűen nincs hatással.

A szúnyogok számának csökkentésében viszont a lakosság aktív közreműködése is fontos. A ház körüli tenyészőhelyek felszámolásával nagymértékben hozzájárulhatnak a szervezett védekezés sikeréhez. A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó vízgyülemeket. Kérjük a lakosságot, szüntesse meg otthonában azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik! Ha környezetében észleli szúnyoglárvák fejlődését, hívja fel családtagjai, ismerősei figyelmét is a szúnyogok elleni védekezés fontosságára!

– Az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot, stb. úgy fordítsa, tárolja, hogy abban az esővíz ne tudjon összegyűlni.

– Az állatok itatóvizét ne csak utántöltse, hanem rendszeresen cserélje friss vízre.

– Az esővízgyűjtő hordót fedje le vagy szúnyoghálóval takarja le. Ezzel megelőzheti, hogy a szúnyogok a vízbe rakják a petéiket.

– Az ereszcsatornát, vízelvezető árkot tartsa karban, hogy a csapadékvíz elfolyhasson.

– A takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát, stb. olyan módon terítse le, hogy a víz ne álljon meg rajta.

– Ne hagyja, hogy a virágcserepekben hosszabb ideig víz álljon. A temetői virágvázát töltse fel apró kaviccsal, sóderral vagy homokkal, és erre öntse a vizet.

– Ne tároljon a szabadban szétszórtan olyan hulladékot – pl. gumiabroncsot, stb. – melyben a víz összegyűlhet.

– Több szúnyogfaj a telet úgy vészeli át, hogy a kifejlett szúnyogok fagytól védett helyekre húzódnak be ősszel. A garázs, pince, akna, istálló, stb. nyílászáróit tartsa zárva az őszi hónapokban, vagy szúnyoghálóval védje azokat.

A hatékony és eredményes védekezés érdekében Önkormányzatunk folytatja a májusban megkezdett szúnyoglárva-irtó tabletták osztását is. A debreceni lakosok személyi igazolvány és lakcímkártya felmutatásával vehetik át a szúnyoggyérítést segítő tablettákat a készlet erejéig, de legkésőbb 2024. augusztus 31-ig – a korábban a tabletták osztási helyszínét jelentő Új Városháza helyett a Régi Városházán a Zöldterületi Osztály 208. sz. titkársági irodájában (megközelíthető a Városház utca felől), a Polgármesteri Hivatal általános ügyfélfogadási idejében (szerdán 8.00-tól 12.00 óráig és csütörtökön 13.00-tól 17.00 óráig). A tablettával kezelt víz élelmiszerekkel nem léphet kapcsolatba; tehát zöldségek, gyümölcsök és fűszerkert locsolására sem alkalmas! Olyan, a lakóhely közelében fellelhető vízfelületek kezelésére használható, amelyek ivóvízként sem hasznosulnak, élővizekkel összeköttetésben nincsenek és díszhalak tartására sem szolgálnak.

A hatóanyaggal kezelt víz csak gyep, valamint dísznövények locsoláshoz használható fel. Kezelhető az irtószerrel az esővízgyűjtő, vízzáró aljazattal ellátott kerti tó, lapostetős társasházak szigetelésén kialakult vízfolt egyaránt.

Hamarosan osztják a szúnyoglárvairtó szert Debrecenben