Egy igazi hős Hajdú-Biharból: 100. alkalommal adott vért a hölgy

Helyi hírek

Jubileiumi tett tüntette ki a létevértesi véradást 2021. augusztus 6-án: Szalai Ferenc Lászlóné századszor adott vért kitelepült véradáson. Hölgyeknek sokkal nehezebb elérni ezt, hiszen számukra több a kizáró ok. „Ani” más módon is segít: a Vöröskereszt önkéntes véradószervezője.

Száz: ez a szám önmagában is óriási eredmény, ha véradásszámról van szó, de ha hölgy érte el, akkor rendkívüli ez az önkéntes jótett. Mint ismert, a nők egy évben négynél többször nem adhatnak vért, és egy sor anyasággal is kapcsolatos egészségügyi helyzetben is szünetet kell tartaniuk.

Háromszáz emberen segített

Ünnepivé tette ezért Szalai Ferenc Lászlóné 100. véradása a Magyar Vöröskereszt Debrecen Területi Szervezetének véradónapját Létavértesen 2021. augusztus 6-án. A hölgy, „Ani” három lány anyjaként kifejezetten a kitelepüléseken adott vért. Mint megjegyezte, reméli, nőtársai közül mások is elérik ezt az eredményt Létavértesen, ahol 2019-ben Soós Mária már bizonyította, hogy nők is gyarapíthatják a 100-szoros jubilálók számát. Ám jegyezzük meg, hogy nem csak Létavértesen, hanem a debreceni térségben és a megyében is példátlan a két hölgy véradásszáma. E kivételes önkéntes véradó hölgyek talán nem véletlenül létavértesiek: itt Szalai Ferenc Lászlóné nem csak sokszoros véradó, hanem a Magyar Vöröskereszt önkéntes véradószervezője is.

Mi vezérelte, hogy kitartóan adjon vért?

A segítő szándék és a felelősségérzet: Családon belül is szükség volt vérre, a nagynénémet vesekővel 25 évig kezelték, többször műtötték, s több alkalommal irányíttattunk a beavatkozáshoz vért. Kérték segítségemet azok miatt, akik Létavértesen szenvedtek balesetet. Nem csak mint véradásszervezőhöz fordultak hozzám bizalommal, tudták, hogy vért is adok, vagy ha éppen akkor nem tehetem, tudom ki az akit megkérhetnek, és szívesen elmegy. Bár nem egyészségügyi vonalon dolgoztam, de sok olyan feladatot láttam el, ami közelít az egészségügyhöz, így tudtam, hogy hazánkban az egészségügyhöz szükséges vérkészleteket az önkéntes véradások tartják szinten. Egy véradással három ismeretlen, bajba jutott emberen segítünk: csodálatos érzés, hogy összesen 300 társamon segítettem már. Véradásszervezőként minden véradóval jó kapcsolatot ápolok a mai napig, tudják, hogy én ott vagyok minden alkalommal

– fűzte hozzá.

– Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Megyei Szervezete –