Elkezdődtek a "Zenés esték a Nagyerdőn"

Elkezdődtek a “Zenés esték a Nagyerdőn”

Helyi hírek Kultúra

Útjára indult a “Zenés esték a Nagyerdőn” hangversenysorozat a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán. Az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiájának részeként megrendezett nyáresti koncerteken a mesterkurzusokat tartó professzorok játékában gyönyörködhetünk.

A hangversenysorozat első koncertjeként az Ének, Hegedű és Mélyhegedű Gála várta a komolyzene rajongóit a Liszt teremben. Óriási érdeklődés övezte a gálát, amelyen elsőként a nyári akadémia ének mestere, Bátori Éva előadásában csendült fel Csemiczky Miklós „Énekes miniatűrök IV. sorozatának ősbemutatója. Bátori Éva a DE ZK tanszékvezető egyetemi docense, korábban a lipcsei, majd pedig a kölni Operaház énekese. A nyári akadémia koncertjén zongorán Kozma Dávid kísérte, aki Európa számos országában megfordult már szólistaként, kamarazenészként és zenekari zenészként is. 2018-tól a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának oktatója.

Az este következő fellépője Ludmány Dénes volt, aki a Liszt Ferenc Zeneakadémián, majd a Salzburgi Mozarteumban tanult. A Müncheni Filharmonikus Zenekar ösztöndíjasa volt. Jelenleg a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának brácsatanára. A Nyári Akadémia mélyhegedű professzora Mendelssohn c-moll szonátájával bűvölte el a közönséget, kamarapartnere Kozma Dávid volt.

A hangverseny záróakkordja Korcsolán Orsolya, az akadémia hegedű professzora és fia, Sugár Nátán kettőse volt, aki zongorán kísérte édesanyját. Repertoárjukon szerepeltek Debussy, Kreisler, Bloch és Brahms alkotásai is. Korcsolán Orsolya Bécsben élő hegedűművész, a Zeneművészeti Kar oktatója, rendszeresen koncertezik szólistaként különböző zenekarok élén. Fia, Sugár Nátán karmester és zongorista tizennyolc éves kora ellenére máris Bécs legrangosabb koncerttermeinek meghívott művésze.

A „Zenés esték a Nagyerdőn” második hangversenye a Rézfúvós és Zongora Gála volt a Liszt teremben. Káip Róbert Liszt-díjas művész, a Zeneművészeti Kar oktatója, aki 1997 óta a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának 1. harsonása, 1998 2003-ig az Ewald rézfúvós kvintett tagja. 2008. szeptemberétől a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának egyetemi docense. A nyári akadémia harsona professzora előadásában hallható volt Jean-Michel Defaye: À la manière de Vivaldi és Sugár Miklós: Ív alkotása. Zongorán közreműködött Richter Edit a Zeneművészeti Kar művésztanára, aki több alkalommal kapta meg az Országos Középiskolai Mélyrézfúvós Verseny legjobb zongorakísérői különdíját.

Az este következője fellépője Kovalcsik András volt, aki a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Rézfúvós- és Ütőhangszer Tanszék tanszékvezetője. Alapító tagja az Óbudai Danubia Zenekarnak, valamint az Ewald Rézfúvós Kvintettnek. 1998-tól 2017-ig a Magyar Állami Operaház tagja. A nyári akadémia kürt mestere Ana Pandevska: Space Time Traveller darabjával örvendeztette meg a nagyérdeműt a gálán, zongorán Richter Edit közreműködött.

Az este zárásaként Balog József a Nyári Akadémia zongora mestere kápráztatta el játékával a közönséget. A Liszt-, Lajtha- és Artisjus-díjas zongoraművész generációjának egyik legtehetségesebb képviselője. Balog József több mint 1000 koncertet adott szólistaként és
kamarazenészként a világ 3 kontinensének több mint 25 országában. A „Zenés esték a Nagyerdőn” hangversenysorozat keretében előadásában felcsendült Liszt Ferenc: Funérailles és Szürke felhők alkotása. Továbbá hallható volt Balog József előadásában Bartók Béla: Gyermekeknek 4. füzet – válogatás című darabja és Szokolay Sándor: Vérnász szvit alkotása is.

A „Zenés esték a Nagyerdőn” hangversenysorozat harmadik felvonása a Fuvola és Hegedű Gála volt. Az este Seres Dóra fuvolajátékával kezdődött, aki a világ számos pontján bűvölte már el fuvolajátékával a közönséget.

Seres Dóra

Seres Dóra fuvolaművész 2008-ban Junior Príma díjat kapott, jelenleg pedig a koppenhágai Dán Királyi Zeneakadémia tanára. A nyári akadémia fuvola professzora Philippe Gaubert: Fantaisie művét adta elő, majd pedig César Franck francia zeneszerző A-dúr szonátájával kápráztatta el a közönséget. Az este folyamán kamarapartnere Mogyorósi Éva Artisjus-díjas zongoraművész volt, aki az országos és nemzetközi versenyek állandó zongorakísérője, és a Debreceni Egyetem művésztanára.

A hangverseny a hegedű gálával folytatódott, amelyen Oláh Vilmos Liszt-díjas hegedűművész örvendeztette meg játékával a közönséget. Oláh Vilmos szólistaként 5 földrészen játszott, továbbá a Távol-Keleten több mesterkurzust is vezetett. A hegedűművész
koncertmesterként is tevékenykedik, jelenleg a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarában játszik. A nyári akadémia hegedű mestere Henryk Wieniawski: d-moll hegedűversenyét játszotta óriási nagy sikerrel, zongorán Boda Balázs, a Zeneművészeti Kar művésztanára
közreműködött, aki szólistaként és zongorakísérőként is számos fellépést tudhat már maga mögött.

A „Zenés esték a Nagyerdőn” koncertsorozat a Vonós és Zongora, a Trombita és Ütőhangszeres valamint a Fafúvós Gálával folytatódik. A Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar július 17-19. között Budapesten, Debrecenben és Szatmárnémetiben lép majd fel Bolyky Zoltán és Vásáry Tamás vezényletével – tájékoztatott Takács-Tóth Andrea.