Bayer Zsolt

Bayer Zsolt összeomlott a történész leleplező cikke után: “Iszonyodom attól a nagy, erős, csöndes embertől, aki a nagyapám volt”

Ország

Megtört hangvételű írással reagált Bayer Zsolt fideszes publicista Ungváry Krisztián történész hétfőn megjelent cikkére, amelyben részletesen elemzi Bayer anyai nagyapjának, Gyimes Károlynak múltbéli viselt dolgait.

Ungváry dokumentumokkal igazolja, hogy a Bayer-nagypapa a II. világháború előtt aktív tagja és szervezője volt a nyilas pártnak Kiskőrösön, mielőtt 1940-ben átlépett volna egy másik szélsőjobboldali pártba. A zsidók összegyűjtése idején, gettóorvosként testüregi motozásra tanította be a kiskőrösi gettó személyzetét. Az ötvenes években önként jelentkezett az ÁVH-nál, besúgónak.

„Olvasom. Harmadszor is. És iszonyodom” – kezdi válaszát Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben, majd hosszasan fejtegeti, hogy szinte alig találkozott nagyapjával:

Nagyjából négyéves korától kezdve vannak az embernek emlékei, így én ezzel a nagyapámmal – minden kivételt is beleszámítva – legfeljebb ha hússzor találkoztam. Ez egy kisgyerek életében semmi. Szóval nagyapámnak nem volt lehetősége, hogy „meghatározzon” engem.

Ezért meglehetősen üres és politikailag motivált pszichologizálásnak tartom Ungváry Krisztián azon igyekezetét, amellyel megpróbálja levezetni a nyilas–kommunista nagyapa – ugyanolyan unoka logikai sort – írja Bayer. Megjegyzi azt is: úgy érzi, fejére olvasták nagyapja bűneit.

Nem nyomoz a rendőrség Bayer Zsolt felesége koronavírusteszt-beszerzésének ügyében

„Alig-alig tudtam minderről valamit” – folytatja Bayer, majd tévedésnek nevezi, hogy évekkel ezelőtt kikérte volna a nagyapjára vonatkozó iratokat. Bayer azt írja, hogy egy meg nem nevezett rokonától kapott összesen négy iratot. „Két levelet, amelyekben a levélírók mintegy „igazolják” Gyimes Károlyt, a kiskőrösi gettó orvosát, miszerint mentette a gettóban lévőket” – olvasható Bayer válaszában. Ezután így fogalmaz:

Iszonyodom attól a nagy, erős, csöndes embertől, aki a nagyapám volt, és akiről emlékem is alig van mindezeken kívül. S ami van, családi legendák sora csupán. Az egykor volt kiskőrösi ház, az akkor kisgyermek anyám emlékei a kilakoltatásról, ahogy egy szekéren, dunyhákon ülve a nagymamája Ábrányi Emil Haza című versét szavalja a riadtan összebújó gyerekeknek, anyám emlékei Komlóról, „az iszonyatos szocialista bányavárosról”, az ottani iskoláról és a tanítókról, az öngyilkosságba menekülő, általam nem ismert nagymamámról. Nincs okom kétségbe vonni anyám gyerekkori emlékeit. Nincs okom kétségbe vonni apám gyerekkori emlékeit. Nincs okom megmagyarázni a XX. század minden iszonyatát, benne a nagyapámét. Csak fáj. Most átkozottul fáj.

Bayer Zsolt listázta a “homokosokat” és a “leszbiket” a francia parlamentben

Bayer azt írja, köszönettel tartozik Ungváry Krisztiánnak:

Köszönettel, amiért szembe kell néznem nagyapám múltjával, a nagyapáméval, akinek nem volt módja és ideje meghatározni engem, semmilyen módon és semmilyen mértékben. De ez a család dolga. Ez a szembenézés. Mert ilyen az élet, hogy nekem is vállalnom kell ezt. Ezt az iszonyodást. Még akkor is, ha nem én élek zsidóktól elrabolt budai villában, amit a kommunista tömeggyilkos nagyapámtól örököltem.

Azt is köszöni Ungvárynak, hogy „mindez, amit nagyapámról megírt, ismét megerősít a régi hitemben: aki bármely gyilkos eszme, idegen érdekek és idegenek által ránk kényszerített szörnyideológia, szörnyállam, utópia vagy társadalommérnökösködés szolgálatába szegődik, abban a pillanatban ráteszi a lábát a pokolba vezető útra.”

Legvégén a megfejtés: Bayer Zsolt szerint nagyapja viselt dolgai azért lettek most hirtelen érdekesek:

Azért, mert harc van. Háború van. Küzdelem van. A szuverenisták, a nemzetállam hívei, a kurucok, illetve a globalisták, a nemzetállam elárulói, a labancok között.

Ők azt szeretnék, hogy ez a harc a múltról szóljon. De nem. Ez a harc a jelenről szól. És most, lent a padlón, iszonyodva, nagyapám sorsával a hátamon erősebbnek érzem magam, hogy folytassam ezt a harcot

– írja Bayer Zsolt.