Sok oda nem való hulladék kerül a nyíregyházi csatornába

Helyi hírek

Tavaly 400 onna hulladékot gyűjtött össze a csatornákban a Nyírségvíz Zrt.

„A hétköznapi működés során, ami belekerül a lefolyókból, mosdókagylókból, WC-ből, mosogatóból, azzal semmi probléma alapesetben nem lenne, viszont a szennyvíztisztító telepeken különböző gépi szűrőrácsokat alkalmazunk, hogy megvédjük a rendszereinket a dugulásoktól és a további meghibásodásoktól. Ha csak a tavalyi évet nézzük, több mint négyszáz tonna hulladékot fogtak ki ezek a gépi rácsok. Ez a hulladékmennyiség nagyon nagy számot jelent egy Nyíregyháza szintű városban. Mi ezt kiszűrjük, a lerakó telepre szállítjuk, ebből a 400 tonnából nagyon sok mindent találtak már a kollégák, legtöbb esetben a nedves törlőkendő, nedves popsitörlő, ami nem tud lebomlani ennyi idő alatt, hiába 1-1 típusra rá van írva, hogy lebomló, de ameddig a lakásból a szennyvíztisztító telepre eljut, ez lehet fél vagy 1-2 óra, addig nem képes lebomlani” – mondta Krajecz András, a Nyírségvíz Zrt. nyíregyházi szennyvíz-üzemvezetője.

Sok gondot okoz még a kisállatoktól származó alom is, ami egy kőalapú származék és dugulásokat eredményez. További bajt jelentenek még a zsírok, olajok, ételmaradékok a rendszerben, főleg akkor, amikor a nedves törlővel és az állatoktól származó alommal találkozik a csatornában. Az elmúlt időszakban rengeteg gumikesztyű és szájmaszk is került a rendszerbe. A Nyírségvíz üzemeltetési területén több mint ezerötszáz darab átemelő műtárgy működik, ez közel háromezer szivattyút jelent. Sok esetben van, hogy helyszínenként mindkét szivattyú meghibásodik az oda nem való tárgyak miatt. A folyamatos figyelőrendszernek köszönhetően sok esetben mire a lakosság érzékelné a problémát, addigra a Nyírségvíz már a helyszínen dolgozik vagy inkább már helyre is állítja azt – tette hozzá a nyíregyházi üzem vezetője.

Nyíregyházán egy esőmentes napon nagyjából 20 ezer köbméter szennyvíz keletkezik a városban, ezt a mennyiséget két telepen tisztítják. Viszont amikor esik az eső, akkor ez a mennyiség  a duplájára is nőhet az illegális esővíz bevezetéseknek köszönhetően. Ekkora  mennyiséget viszont már nem képes továbbítani a csatornarendszerek átmérőjéből adódóan, illetve az átemelő szivattyú sem tud ilyen mennyiségű vizet kezelni, hiába mennek a nap 24 órájában.

„Ezek a rendszerek alkalmasak a mindennapi keletkező szennyvizeknek az üzembiztos biztonságos elvezetésére, így lettek kialakítva az átemelő műtárgyakban lévő szivattyúk. Egy normál, esőmentes napon nem is találkozik a lakosság a szennyvízzel az utcákon és a közterületeken. Ez akkor fordulhat elő, amikor van egy nagy özönvízszerű zápor és az illegális bevezetett csapadék miatt pedig már a keveredett szennyvíz a mélyebben fekvő részeken, alagsorokban, pincékben, megjelenhet az utcákon, illetve a közterületen, amikor a csatornából kilépve ez a kevert szennyvíz megjelenik az utakon. Ez fertőzésveszélyes és kellemetlen is mind szagra” – nyilatkozta Krajecz András, a Nyírségvíz Zrt. nyíregyházi szennyvíz-üzemvezetője.