Újabb 3 őrző-védő cégvezető letartóztatását indítványozta a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség

Rendőrség

A Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség irányításával a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóság Csongrád-Csanád Megyei Vizsgálati Osztályának nyomozói és a Készenléti Rendőrség Vagyon-visszaszerzési Hivatal munkatársai összehangolt akció keretében több helyszínen 3 férfit vettek őrizetbe költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt.

A megalapozott gyanú szerint az országos kiterjedtségű, őrzés-védelemmel foglalkozó cégek vezetői azért, hogy a munkavállalóik után ne kelljen a közterheket, valamint a vagyonvédelmi szolgáltatás után ÁFA-t fizetni, igénybe vették egy – a nyomozó hatóság által már korábban feltárt – bűnszervezet segítségét. A bűnszervezet által nyújtott szolgáltatás lényege szerint a megrendelők munkavállalóit fiktíven más társaságokhoz jelentették be, többlépcsős céghálót létrehozva, melynek legalsó szintjén a foglalkoztatással járó közterheket és a szolgáltatás nyújtása után fizetendő ÁFA-t bár részben bevallották, de azt senki nem fizette meg. A bűnszervezet a költségvetési csalás leplezésére a céghálóban szereplő gazdasági társaságokat rendszeresen cserélgette és jutalék ellenében fiktív számlákat is rendelkezésre bocsátott.

A főügyészség által irányított nyomozásban korábban már két összehangolt akció keretében a bűnszervezet 11 tagja került letartóztatásba, így annak irányítói, az alattuk végrehajtói szinten levők, a cégeket biztosító ügyvéd és más érintettek, míg több gyanúsított szabadlábon védekezik.

A keddi akcióban 6, a bűnszervezet szolgáltatásait igénybe vevő, vagyonvédelemmel foglalkozó cég 3 vezetőjét vették őrizetbe. Az összehangolt nyomozati cselekmények célja a gyanúsítottak felelősségre vonása mellett a bizonyítékok beszerzése, valamint a Vagyon-visszaszerzési Hivatal bevonásával a bűncselekményből származó vagyon elvonása is volt. Ennek keretében több száz millió forint, valuta, ékszerek, gépkocsik, üzletrészek és bankszámlák lefoglalása vagy zárolása történt.

Az újabb cégek több, mint 800 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek a 2017. és 2021. közötti időszakban. A nyomozás eddig már 3 milliárd forintot is meghaladó károkozást tárt fel.

A bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indult eljárásban a főügyészség a gyanúsítottak letartóztatásának egy hónapra történő elrendelését a szökés, elrejtőzés, a bűnismétlés és az eljárás meghiúsításának veszélye miatt indítványozta.

Az ügyészi indítvány tárgyában a Szegedi Járásbíróság nyomozási bírája ma fog dönteni.